Strony przedmiotu LOGOPEDIA

O przedmiocie

Szanowni Rodzice!

Serdecznie zapraszam do kącika logopedycznego. Znajdą tu Państwo: porady, artykuły dotyczące rozwoju mowy dziecka, ciekawostki z dziedziny logopedii, a także propozycje ćwiczeń i zabaw usprawniających i wspomagających wymowę.

Joanna Czerwińska

Ze względu na krążące wśród rodziców różnego rodzaju mity logopedyczne, takie jak: „Chłopcy mówią później niż dziewczynki” czy „Wędzidełko podjęzykowe rozciągnie się”, postanowiłam zamieścić plakaty z Poradni logopedycznej „Dobre Słowa” , które obalają te najczęściej spotykane.

Jak wspierać dziecko w pracy nad poprawną wymową?

Jak_wspierac_logopestka.pdf

We wrześniu każdego roku szkolnego przeprowadzane jest przesiewowe badanie logopedyczne

w grupach cztero- , pięcio- i sześciolatków.

W wyniku tych badań na zajęcia logopedyczne zostają zakwalifikowane dzieci, które mają kłopoty

w komunikacji werbalnej.

Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub grupowo w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia zaburzeń. Terapia logopedyczna przeprowadzana jest zgodnie z zasadami dydaktycznymi, opiera się na zasadzie:  systematyczności, stopniowania trudności, utrwalania, aktywnego i świadomego udziału dziecka.

Ćwiczenia prowadzone na zajęciach obejmują:
• pracę nad bogaceniem słownika dziecka,
• pracę nad stymulacją świadomości językowej m. in. kształceniem form gramatycznych,
• pracę nad korygowaniem wymowy (zaburzeń artykulacyjnych).

Cała terapia składa się z dwóch zasadniczych etapów:
1) wywołanie prawidłowego wzorca artykulacyjnego danej głoski,
2) utrwalenie tego wzorca w mowie spontanicznej.

W czasie zajęć logopedycznych prowadzone są również ćwiczenia wspomagające artykulację:
- ćwiczenia usprawniające narządy mowy,
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia słuchu fonemowego.

W dbałości o wymowę dziecka należy kierować się zasadą, że im wcześniej rozpoznamy trudności i zaczniemy je pokonywać, tym mniej pracy będzie to kosztowało dziecko, ponieważ nieprawidłowe nawyki będą krócej utrwalane.

Zaangażowanie rodziców ma także duży wpływ na przebieg terapii logopedycznej.