Nawigacja

O PRZEDSZKOLU

Procedury obowiązujące w przedszkolu "Jarzębinka" i "Stokrotka"

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

W NIEPUBLICZNYM PRZEDSZKOLU "JARZĘBINKA" I "STOKROTKA"

 

  • Podstawy prawne zapewniające bezpieczeństwo w przedszkolu przez dyrektora Konstytucja Rzeczypospolitej Polski z dnia 2 kwietnia 1997 roku (Dz. U. z 1997r. Nr 78, poz. 483 - art. 72).
  • Ustawa o systemie Oświaty z dnia 7 września 1991r. (Dz. U. Nr 256 z 2004r., poz. 2572 ze zmianami).
  • Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989r. (Dz. U. z 1991r. Nr 120, poz. 526).
  • Rozporządzenie MEN i Sz dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 6 z 2003r., poz. 69).

 

WSTĘP

           Znajomość podstawowych zasad bhp, regulaminów i procedur jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdego nauczyciela. Nauczyciele ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka przebywającego w przedszkolu i podczas zajęc organizowanych poza terenem przedszkola.

Cel główny:

Wprowadzenie procedur dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Niepublicznym Przedszkolu "Jarzębinka" znajduje swoje uzasadnienie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką naszej placówki. W sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu dziecka nauczycieli pozostały personel przedszkola oraz inne osoby świadczące pracę na rzecz placówki są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. Rodzice zobowiązani są znać i przestrzegać postanowienia niniejszego dokumentu.

Sposób prezentacji procedur

  1. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń.
  2. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.
  3. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.

 

Dokonywanie zmian w procedurach

Wszelkich zmian w opracowanych procedurach dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian moze być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem. Procedury wchodzą w życie z dniem 01.09.2016r.

I PROCEDURA

- DOTYCZY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

II PROCEDURA

- DOTYCZY PRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL PODEJRZEWA, ŻE DZIECKO Z PRZEDSZKOLA CHCE ODEBRAĆ RODZIC/PRAWNY OPIEKUN, OSOBA UPOWAŻNIONA BĘDĄCA POD WPŁYWEM ALKOHOLU, NARKOTYKÓW, ZACHOWUJĄCA SIE AGRESYWNIE, KTÓRA NIE JEST W STANIE ZAPEWNIĆ DZIECKU BEZPIECZEŃSTWA

III PROCEDURA

- DOTYCZY SYTUACJI, GDY DZIECKO NIE ZOSTANIE ODEBRANE Z PRZEDSZKOLA

IV PROCEDURA

- DOTYCZY PRZYPADKU ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA PRZEZ RODZICÓW ROZWIEDZIONYCH, ŻYJĄCYCH W SEPARACJI LUB W WOLNYM ZWIĄZKU

V PROCEDURA

- DOTYCZY PRZYPADKU, GDY DZIECKO POD OPIEKĄ PRZEDSZKOLA ULEGŁO NIESZCZĘŚLIWEMU WYPADKOWI

VI PROCEDURA

- DOTYCZY SYTUACJI, GDY DO PRZEDSZKOLA UCZĘSZCZA DZIECKO PRZEWLEKLE CHORE

VII PROCEDURA

DOTYCZY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA W PRZEDSZKOLU CHOROBY ZAKAŹNEJ, WSZAWICY

VIII PROCEDURA

- DOTYCZY ZABAW W PRZEDSZKOLU, W OGRODZIE, SPACERÓW, ORGANIZOWANIA WYCIECZEK POZA TEREN PRZEDSZKOLNY

IX PROCEDURA

- DOTYCZY POSTĘPOWANIA W SYTUACJI WYSTĄPIENIA ZAGROŻENIA WYMAGAJĄCEGO PRZEPROWADZENIA EWAKUACJI

X PROCEDURA

- DOTYCZY MONITOROWANIA OSÓB WCHODZĄCYCH I OPUSZCZAJĄCYCH TEREN PRZEDSZKOLA

 

I PROCEDURA DOTYCZY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

  1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/ prawni opiekunowie.
  2. Rodzice/prawni opiekunowie osobiście powierzają dziecko nauczycielowi, co oznacza, że zobowiazani są wprowadzić dziecko do sali. Nauczyciel, pomoc nauczyciela musi widzieć i wiedzieć, kto przyprowadził dziecko do sali przedszkolnej.
  3. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.
  4. W godzinach, w których wg arkusza organizacji przedszkola dopuszcza sie łączenie grup odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka ponosi nauczyciel, który jest umieszczony w harmonogramie czasu pracy dydaktycznej.
  5. Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka zobowiązani są zgłaszać nauczycielowi i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat, a także pozostawać do dyspozycji nauczyciela pod wskazanym numerem telefonu w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
  6. Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, jeśli jego stan wskazuje, ze nie jest ono zdrowe.
  7. Nauczyciel ma prawo dokonać pomiaru temperatury dziecka, jeśli z jego obserwacji wynika, że dziecko może być chore. W przypadku, kiedy temperatura dziecka wskazuje na stan podgorączkowy lub chorobowy, nauczyciel odmawia przyjęcia dziecka do grupy.
  8. Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola w czasie zadeklarowanym w umowie o świadczenie usług przedszkolnych lub w dowolnym czasie, po uprzednim poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.
  9. Dzieci mogą przynosić swoje zabawki z domu po uzgodnieniu z nauczycielką. Muszą to być zabawki bezpieczne. Za przyniesione zabawki odpowiada rodzic.
  10. Wydanie dziecka innym osobom niż rodzice/prawni opiekunowie może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców/prawnych opiekunów. Wypełnione upoważnienie z wykazem osób odpowiedzialnych za odbiór dziecka z przedszkola rodzice/prawni opiekunowie składają osobiście u nauczyciela grupy lub w kancelarii przedszkola (sekretariat przed rozpoczęciem roku szkolnego).
  11. Kancelaria przedszkola jest zobowiązana niezwłocznie przekazać pisemne upoważnienie wychowawcom grup.
  12. W przedszkolach całodziennych w oddziałach porannego zbierania się i popołudniowego rozchodzenia się dzieci, muszą znajdować się listy zbiorcze osób upoważnionych do odbioru dzieci z każdej grupy wiekowej.
  13. Nauczyciel w razie najmniejszych wątpliwości, ma obowiazek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości.
  14. Jeśli okaże się, ze dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców/ prawnych opiekunów i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.
  15. Przy odbieraniu dziecka z ogrodu przedszkolnego wymaga się od rodziców/ prawnych opiekunów, aby podeszli razem z dzieckiem do nauczyciela i zgłosili fakt odebrania dziecka. Nauczyciel lub pomoc nauczyciela muszą widzieć i wiedzieć, kto odbiera dziecko.
  16. Dopuszcza sie możliwość wydania dziecka innej pełnoletniej osobie, niż wymienione w karcie zgłoszenia, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/ prawnych opiekunów bezpośrednio nauczycielowi, dyrektorowi w formie ustnej lub pisemnej.
  17. Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica/opiekuna prawnego zgłaszaną telefonicznie za pośrednictwem tzw. "systemu sms".
  18. Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim.

 

 

II PROCEDURA DOTYCZY PRZYPADKU, GDY NAUCZYCIEL PODEJRZEWA, ŻE DZIECKO Z PRZEDSZKOLA CHCE ODEBRAĆ RODZIC/PRAWNY OPIEKUN, OSOBA UPOWAŻNIONA BĘDĄCA POD WPŁYWEM ALKOHOLU, NARKOTYKÓW, ZACHOWUJĄCA SIE AGRESYWNIE, KTÓRA NIE JEST W STANIE ZAPEWNIC DZIECKU BEZPIECZEŃSTWA

 

  1. Nauczyciel nie wydaje dziecka i zawiadamia dyrektora placówki.
  2. Nauczyciel zawiadamia o zaistniałym fakcie drugiego rodzica/prawnego opiekuna lub inną osobę upoważnioną przez rodziców do odebrania dziecka z przedszkola.
  3. W przypadku odmowy odebrania dziecka przez inne osoby upoważnione do odbioru, dyrektor lub nauczyciel powiadamia o zaistniałej sytuacji jednostkę policji.
  4. Po rozpoznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka dyrektor przedszkola i Policja podejmują decyzje o dalszym postępowaniu w sprawie.
  5. Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w "Procedurach Bezpieczeństwa w Przedszkolu".
  6. Po zakonczeniu działań interwencyjnych dotyczących zaistniałego zdarzenia nauczyciel sporządza notatkę służbową i przekazuje ja dyrektorowi placówki.
  7. Jeśli w/w sytuacja powtarza sie dyrektor zobowiązany jest powiadomic Sąd Rodzinny - Wydział Rodzinny i Nieletnich i powiadomić rodziców o podjętych działaniach.

 

 

III PROCEDURA DOTYCZY SYTUACJI, GDY DZIECKO NIE ZOSTANIE ODEBRANE Z PRZEDSZKOLA

 

  1. Jeśli dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola w godzinach otwarcia placówki, nauczyciel powiadamia o tym fakcie dyrektora przedszkola.
  2. Dyrektor lub pod jego nieobecnośc nauczyciel zawiadamia o zaistniałej sytuacji rodziców/prawnych opiekunów i zobowiązuje ich do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
  3. Jeśli próba zawiadomienia rodziców/prawnych opiekunów nie powiedzie sie, dyrektor lub nauczyciel zwraca sie o pomoc do policji w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców/prawnych opiekunów.
  4. Po konsultacji z policją dyrektor lub nauczyciel może:
  • podjąć decyzję o odprowadzeniu dziecka do domu, jeśli rodzice/prawni opiekunowie lub inne osoby upoważnione do odbioru dziecka są w domu i z obserwacji wynika, ze mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (np. nie są pod wpływem alkoholu, środków odurzających itp.).
  • zwrócić sie do policji z prośbą o podjęcie dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym.
  1. Nauczyciel sporządza ze zdarzenia notatkę służbową, którą przekazuje dyrektorowi przedszkola.
  2. Po zdarzeniu dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania prawa obowiązujacego w przedszkolu.
  3. Jeśli przypadki nieodbierania dziecka z przedszkola powtarzają sie, dyrektor zobowiązany jest powiadomić Sąd Rodzinny i poinformować rodziców/prawnych opiekunów o podjętych działaniach.

 

 

IV PROCEDURA DOTYCZY PRZYPADKU ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA PRZEZ RODZICÓW ROZWIEDZIONYCH, ŻYJĄCYCH W SEPARACJI LUB W WOLNYM ZWIĄZKU

 

  1. Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli ma on zachowane prawa rodzicielskie i o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
  2. Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
  3. O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/prawnego opiekuna nieuprawnionego do odbioru, nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola i rodzica/prawnego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
  4. W sytuacji, kiedy oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską a mimo to na terenie przedszkola dochodzi między nimi do sporów o odbiór dziecka, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka itp. nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.

 

 

V PROCEDURA DOTYCZY PRZYPADKU, GDY DZIECKO W CZASIE ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH PRZEZ PRZEDSZKOLE ULEGŁO WYPADKOWI

1. Nauczyciel:

1.1

Zapewnia opiekę pozostałym dzieciom i udziela dziecku w miarę mozliwości doraźnej pierwszej pomocy przedmedycznej.

1.2

Powiadamia rodziców/prawnych opiekunów dziecka, dyrektora placówki o nieszczęśliwym wypadku.

1.3

Jeśli zachodzi konieczność, wzywa na miejsce pogotowie ratunkowe.

1.4

Sporządza notatkę słuzbową, w której opisuje przebieg zdarzenia.

1.5

Powiadamia specjalistę do spraw BHP o zdarzeniu.

2. W razie wypadku powodującego ciężkie uszkodzenia ciała, wypadku zbiorowego lub śmiertelnego, dyrektor lub inny pracownik przedszkola, który powziął wiadomość o wypadku podejmuje następujące działania:

2.1

Niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę.

2.2

Wzywa pogotowie ratunkowe i informuje dyrektora przedszkola.

2.3

W miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy.

2.4

Sporządza notatkę słuzbową w której opisuje przebieg zdarzenia.

3. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik ma obowiązek:

3.1

O każdym wypadku zawiadomić niezwłocznie rodziców/prawnych opiekunów poszkodowanego, organ prowadzący przedszkole, specjalistę do spraw bhp oddziału fundacji, radę rodziców.

3.2

W sytuacji wypadku śmiertelnego powodujacego ciężkie uszkodzenie ciała, wypadku zbiorowego lub śmiertelnego niezwłocznie powiadomić o wypadku rodziców/prawnych opiekunów dziecka, specjalistę do spraw BHP, organ prowadzący, rade rodziców, prokuratora i kuratora oświaty.

3.3

Zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.

3.4

Powołać zespół powypadkowy, który ustali okoliczności i przyczyny wypadku i sporządzić protokół powypadkowy.

3.5

Zatwierdzić protokół podpisany przez zespół powypadkowy, doręczyć niezwłocznie rodzicom i pouczyć ich o sposobie i trybie odwołania.

3.6

Prowadzić rejestr wypadków.

3.7

O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia zawiadomić niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

 

 

VI PROCEDURA DOTYCZY SYTUACJI, GDY DO PRZEDSZKOLA UCZĘSZCZA DZIECKO PRZEWLEKLE CHORE

 

1. Obowiązki dyrektora:

1) Pozyskać od rodziców/prawnych opiekunów dziecka szczegółowe informacje na temat choroby oraz wynikających z niej ograniczeń w funkcjonowaniu;

2) Zobowiązać nauczycieli do pozyskania wiedzy na temat tej choroby, m.in. poprzez analizę publikacji z serii "One są wśród nas".

3) Zorganizować szkolenie kadry pedagogicznej i pozostałych pracowników przedszkola w zakresie postępowania z chorym dzieckiem na co dzień oraz w sytuacji zaostrzenia objawów czy ataku choroby.

4) W porozumieniu z pielęgniarką lub lekarzem, wspólnie z pracownikami przedszkola opracować procedury postępowania w stosunku do kazdego chorego dziecka, zarówno na co dzień, jak i w przypadku zaostrzenia objawów choroby. Procedury te mogą uwzględniać m.in. przypominanie lub pomoc w przyjmowaniu leków, wykonywaniu pomiarów poziomu cukru, regularnym przyjmowaniu posiłków, sposób reagowania itp. Powinny też określać formy stałej współpracy z rodzicami (opiekunami prawnymi) tego dziecka oraz zobowiązanie wszystkich pracowników przedszkola do bezwzględnego ich stosowania.

5) Wspólnie z nauczycielami i specjalistami zatrudnionymi w przedszkolu dostosować formy pracy dydaktycznej, dobór treści i metod oraz organizację nauczania do możliwości psychofizycznych tego dziecka, a także objąć go różnymi formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

6) Podjąć starania w celu zorganizowania w przedszkolu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi.

2. Leki w przedszkolu mogą być podawane w szczególnych przypadkach, po to, aby umożliwić dziecku przewlekle choremu korzystanie z edukacji przedszkolnej.

3. Zgodę na podawanie leków dziecku może wyrazić nauczyciel, który odbył szkolenie wewnętrzne z zakresu postępowania z dzieckiem przewlekle chorym w przedszkolu.

4. Jeśli nauczyciel wyrazi zgodę na podawanie dziecku leków w przedszkolu należy przestrzegać następujących zasad:

    a) zobowiązać rodziców/prawnych opiekunów do przedłożenia pisemnego zaświadczenia lekarskiego o chorobie dziecka i     o konieczności podawania mu leków na terenie placówki oraz nazwie leku, sposobie i okresie jego dawkowania.

    b) wymagać od rodziców/prawnych opiekunów pisemnego imiennego upowaznienia do: kontroli cukru we krwi u dziecka chorego na cukrzycę, lub podawania leków wziewnych na astmę.

    c) powiadomić dyrektora o sytuacji i przedłożyć dokumentację medyczną dziecka oraz upoważnienie rodziców/prawnych opiekunów

    d) na podstawie zaświadczenia lekarskiego i upoważnienia rodziców/prawnych opiekunów, dyrektor wyznacza sposród pracowników, za ich zgodą, osoby do podawania leku dziecku z których jedna podaje lek i odnotowuje ten fakt w rejestrze podawanych leków poprzez zapisanie imienia i nazwiska dziecka, nazwy podanego leku, daty i godziny podania dawki, a druga nadzoruje w/w czynności: obydwie wyznaczone osoby zobowiązane są potwierdzić fakt podania dziecku leku i nadzorowania tej czynności poprzez złożenie czytelnych podpisów pod sporządzonym rejestrem.

5. Lek przekazany przez rodzica do przedszkola jest przechowywany w szafie zamykanej na klucz wskazanej przez dyrektora przedszkola.

6. Nauczyciel upoważniony do podawania leku wraz z osobą nadzorującą podawanie leku każdorazowo zaraz po podaniu leku umieszczają go w wyznaczonym przez dyrektora miejscu zabezpieczając przed dostępem przez osoby nie upoważnione.

    .

 

VII PROCEDURA DOTYCZY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA WSZAWICY W PRZEDSZKOLU

 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zmianami)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz niepublicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. nr 61 poz. 624 ze zmianami)

 

Cel procedury

Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy w placówce.

Zakres procedury

Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu.

Uczestnicy postępowania - zakres odpowiedzialności

1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomośc konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka, powiadomienia o stwierdzeniu objawów wszawicy zarówno przedszkole, jak i inne dzieci z którymi dziecko miało kontakt, przeprowadzenie niezbędnych czynności higienicznych.

2. Nauczyciele: zobowiązani sa do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w przedszkolu.

3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi bądź dyrektorowi.

4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

 

Sposób prezentacji procedur:

1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.

2. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w przedszkolu procedurami na zebraniach organizacyjnych na początku każdego roku szkolnego.

3. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.

Tryb dokonywania zmian w procedurze

1. Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej - dyrektor przedszkola. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.

2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

3. Zasady wchodzą w życie z dniem uchwalenia.

Opis procedury

Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka.

Rodzice lub opiekunowie dziecka winni być powiadomieni o terminie planowanej kontroli higienicznej poprzez wywieszenie stosownej informacji na tablicy ogłoszeń w kąciku dla rodziców.

  1. Dyrektor przedszkola zarzadza dokonanie przez osobę upoważnioną do kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie oraz wszystkich pracowników przedszkola, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).
  2. Osoba upoważniona przez dyrektora przedszkola zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań , informuje też o konieczności poddania sie kuracji wszystkich domowników i monitoruje skutecznośc działań, jednocześnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska.
  3. Dyrektor lub upoważniona osoba (nauczyciel) informuje wszystkich rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie dzieci, z zaleceniem codziennej kontroli czystosci głowy dziecka oraz czystości głów domowników.
  4. W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu)dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej lub radą rodziców, udzielaja rodzicom lub opiekunom niezbednej pomocy.
  5. Osoba, która dyrektor upoważnił do sprawdzania czystości głów po powrocie dziecka do przedszkola u którego stwierdzono gnidy lub wszy sprawdza stan czystości głowy, czynność tą powtarza po upływie 7 - 10 dni.
  6. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zaleconych działań, osoba którą dyrektor upoważnił, zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacja funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).

 

Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci

 

  1. W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach dziecka należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwiduja pasozyty i ich jaja.
  2. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, zwiazywanie włosów w sytuacjach narażenia na bliski kontakt z innymi osobami, częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki, gumki) - utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.
  3. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka pozwala szybko zauważyć zakażenie.
  4. Szampony i inne produkty "przeciw wszom" nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej wiecej 7 - 10 dni), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest niezbedne ale i bardzo trudne, dlatego zaleca się ich pojedyncze sciąganie z włosów lub obcuięcie włosów.
  5. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczyć w wodzie około pół godziny. Ubrania prać w pralce w temperaturze 60 stopni (temp. powyżej 53,5 zabija wszy i ich jaja). Prześcieradła, poszewki na poduszki, pościele, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem.
  6. Podstawowa zasada profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry głowy i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.
  7. Rodzice powinni uczciwie poinformować rodziców wszystkich innych dzieci z grupy, z którymi miało kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie - zapobiegnie sie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu dzieci.
  8. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań (trzykrotne odsyłanie tego samego dziecka), osoba, którą dyrektor upoważnił, zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).

 

Zarządzenie nr 6/2015 w sprawie wprowadzenia procedury.

 

 

VIII PROCEDURA DOTYCZY ZABAW W PRZEDSZKOLU, NA PLACU ZABAW, TERENIE PRZEDSZKOLNYM, SPACERÓW I ORGANIZOWANIA WYCIECZEK POZA TEREN PRZEDSZKOLNY

 

1. Sala zajęć:

1) Nauczyciel ma obowiązek wejść do sali pierwszy, by sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci jak i jego. W szczególności powinien zwrócić uwagę na stan szyb w oknach, stan instalacji-lampy, kontakty, gniazdka elektryczne, stan mebli i krzesełek.

2) Jeśli sala zajęć nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa, nauczyciel ma obowiązek zgłosić to do dyrektora przedszkola celem usunięcia usterek. Do czasu usunięcia usterek nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć w danym miejscu. Natomiast jeżeli zagrożenie pojawi się w trakcie trwania zajęć, należy natychmiast wyprowadzić dzieci z sali przerywając zajęcia i niezwłocznie powiadomić dyrektora przedszkola.

3) Przed rozpoczęciem zajęć pomoc nauczyciela powinna zadbać o wywietrzenie sali.

4) Nauczyciel może pozostawić dzieci bez opieki. Jeśli usi wyjść ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności przez innego nauczyciela lub pomoc nauczyciela. Ta sytuacja nie zwalnia nauczyciela z odpowiedzialności za dzieci pozostawione w sali.

5) Jeżeli dziecko chce skorzystać z toalety lub szatni, udaje się tam i powraca pod opieką pomocy nauczyciela.

6) Nauczyciel obserwuje dzieci podczas zabaw , kieruje zabawą lub ją inspiruje. Ingeruje w konflikty między dziećmi, jeśli nie są w stanie same ich rozwiązać.

7) Nauczyciel i pomoc nauczyciela w czasie sprawowania opieki nad dziećmi nie prowadzą żadnych PRYWATNYCH rozmów z innymi osobami, zarówno osobistych jak i telefonicznych. Uwaga nauczyciela jest skupiona wyłącznie na powierzonych jego opiece dzieciach.

8) Pomoc nauczyciela dba o czystość, ład i porządek podczas trwania zajęć i po ich zakończeniu.

9) Przez cały czas pobytu dzieci w przedszkolu należy zapewnić odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo również przez systematyczne kontrole prowadzone przez personel pomocniczy zabezpieczeń wejść do przedszkola.

10) Nauczyciele zobowiązani są do zawierania z dziećmi umów/reguł warunkujących ich bezpieczeństwo na terenie przedszkola: w budynku, na tarasie przedszkolnym, na placu zabaw, w czasie wycieczek i spacerów oraz do egzekwowania przestrzegania tychże umów przez dzieci:

 a) codziennie przypominane sa umowy właściwego zachowania się dziecka w przedszkolu,

 b) każdorazowo przed wyjściem grupy z budynku przedszkola nauczyciel przypomina dzieciom umowy dotyczące bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu i korzystania ze sprzętu terenowego, w zależności od miejsca pobytu (np. korzystanie ze sprzętu terenowego tylko wtedy, gdy stoi przy nim osoba dorosła;) nie brania niczego od ludzi zza płotu; nie brania do ręki znalezionych przedmiotów; powiadamianie osoby dorosłej o zauważonym niebezpieczeństwie; nie oddalania sie od grupy; zgłaszanie się na zbiórkę na sygnał nauczyciela; zabawy w wyznaczonych granicach, nie chowanie sie w zieleni i za urządzeniami itp.

c) podczas wychodzenia grupy dzieci z sali, nauczyciel zobowiazany jest do polecenia dzieciom ustawienia się parami, przelicza je , a po wyjściu z dziećmi z sali, poleca pomocy nauczyciela sprawdzenie czy wszystkie dzieci opuściły salę,

d) nauczyciel zobowiązany jest do egzekwowania od dzieci spokojnego, w parach wychodzenia z budynku przedszkola

e) nauczyciele zobowiązani są do sporządzania zapisów w dziennikach dotyczących realizacji zadań na świeżym powietrzu.

11). Pomoce nauczyciela przebywają w salach dzieci wykonując zadania opiekuńcze. Przed i po zajęciach wietrzą salę, pomagają nauczycielowi w przygotowaniu sali do zajęć oraz sprzątaniu po zajeciach.

12). Fakt wykonywania przez pomoc nauczyciela czynności porządkowych w pomieszczeniach innych niż sala danej grupy z przynależnymi pomieszczeniami, kazdorazowo zgłaszany jest nauczycielowi.

13) Nauczyciele oraz pracownicy przedszkola nie mogą wykonywać żadnych zabiegów medycznych ani podawać lekarstw z wyłączeniem dziecka przewlekle chorego po spełnieniu warunków określonych w procedurze VI.

14) W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych (np. gorączka, biegunka, wysypka, omdlenia itp.) lub zaistnienia zdarzenia powodującego uraz (np. skaleczenie, stłuczenie, ukąszenie itp.) nauczyciel ma obowiązek niezwłocznie powiadomić rodziców/prawnych opiekunów dziecka.

15) Każdy pracownik wykonujący swoją pracę na terenie przedszkola nie moze stważać zagrożenia dla dzieci, pracowników i innych osób przebywających na terenie przedszkola.

16) Pracownicy obsługi mają obowiązek przechowywać narzędzia pracy i środki czystości w miejscach do tego przeznaczonych, odpowiednio zabezpieczonych przed dostępem dzieci.

17) Wszyscy pracownicy powinni posiadać odpowiednie przeszkolenia z zakresu bhp, ochrony ppoż oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

2. Bezpieczeństwo podczas zajęc dodatkowych.

1) Podczas zajęc dodatkowych organizowanych przez przedszkole za bezpieczeństwo dzieci odpowiada osoba prowadząca te zajęcia (nauczyciel religii, logopeda itp.).

2) Za bezpieczeństwo dzieci uczestniczących w zajęciach dodatkowych wymagających opuszczenia przez dzieci sali, odpowiada prowadzący zajęcia od chwili zabrania dzieci zapisanych na dane zajęcia do momentu przyprowadzenia ich z powrotem i oddanie pod opiekę nauczyciela grup nad którą sprawuje opiekę.

3) Niedopuszczalne jest podczas zajęc dodatkowych pozostawienie dzieci bez opieki.

4) W przypadku konieczności opuszczenia sali zajęć przez prowadzącego zajęcia dodatkowe, opieka nad dziećmi przekazywana jest innemu nauczycielowi lub pomocy nauczyciela, którzy rozprowadzą dzieci di ich grupy.

5) W przypadku nie zgłoszenia się osoby prowadzącej zajęcia dodatkowe z powodu usprawiedliwionej nieobecności dyrektor przedszkola wyznacza nauczyciela lub inną osobę - pracownika przedszkola do opieki nad dziećmi na czas trwania zajęcia.

3. Plac zabaw/teren przedszkolny

1) Podczas pobytu dzieci na terenie przedszkolnym od pierwszych dni września nauczyciel uczy dzieci bezpiecznego korzystania z urządzeń terenowych zgodnie z zasadmi bezpieczeństwa.

2) Ilość dzieci przebywających na placu zabaw dostosować do jego powierzchni oraz zainstalowanego na nim sprzętu zabawowego.

3) Nauczyciel wychodzi do ogrodu z dziećmi po uprzednim sprawdzeniu stanu terenu i sprzętu przez pomoc nauczyciela. W sytuacji zauważenia usterek uniemożliwiajacych zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu i zabawy niezwłocznie zgłasza fakt nauczycielowi, a ten niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola i nie korzysta z terenu do czasu usunięcia zagrożenia.

4) Nauczyciel przestrzega wymogu, aby zabawy były organizowane zgodnie z regulaminem bezpiecznego użytkowania placu zabaw/terenu przedszkolnego umieszczonego na placu zabaw/terenie przedszkolnym.

5) Nauczyciel i pomoc nauczyciela zobowiązani są sprawdzać stan liczebny dzieci przed wejściem na plac zabaw/teren przedszkolny, w trakcie pobytu i przed powrotem do sali.

6) Podczas pobytu na placu zabaw/terenie przedszkolnym nauczyciel ma obowiązek czuwania nad bepieczeństwem i organizowania dzieciom warunków do bezpiecznej zabawy.

7) Podczas pobytu na placu zabaw/terenie przedszkolnym dziecko może skorzystać z toalety znajdującej się w budynku przedszkola, udając się tam, powracając tylko pod opieką pomocy nauczyciela, innego pracownika przedszkola upoważnionego przez nauczyciela lub wyznaczonego przez dyrektora przedszkola.

8) W czasie pobytu dzieci na placu zabaw/terenie przedszkolnym bezpośrednią opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel, pomaga mu pomoc nauczyciela, które jest w bezpośrednim kontakcie z dziećmi.

9) W czasie pobytu dzieci na placu zabaw/terenie przedszkolnym bramka, furtka musi być zamknięta, każdy nauczyciel ma obowiązek czuwać nad tym.

10) Podczas pobytu w tym samym czasie dzieci z kilku grup przedszkolnych na placu zabaw/terenie przedszkolnym niedopuszczalnym jest gromadzenie się nauczycielek i osób sprawujacych opiekę nad dziećmi w jednym miejscu i prowadzenie rozmów.

11) Nauczyciel i pomoc nauczyciela w czasie sprawowania opieki nad dziećmi nie prowadzą żadnych PRYWATNYCH rozmów z innymi osobami, zarówno osobistych jak i telefonicznych. Uwaga nauczyciela jest skupiona wyłącznie na powierzonych jego opiece dzieciach.

12) W czasie dużego nasłonecznienia dzieci powinny być zaopatrzone w nakrycie głowy i w miarę możliwości przebywać w zacienieniu.

13) Dzieci wracają z terenu kolumną prowadzoną przez nauczyciela. Nauczyciel przed opuszczeniem terenu ma obowiązek sprawdzić czy wszystkie dzieci będące w danym dniu w jego grupie znajduja się w kolumnie . Kolumnę prowadzi nauczyciel, pomoc nauczyciela zamyka kolumnę.

4. W przypadku organizowania wycieczki:

4.1 W przedszkolu obowiązuje regulamin spacerów i wycieczek, którego znajomość podpisują wszyscy pracownicy przedszkola.

4.2 Nauczyciele są zobowiązani do zgłoszenia i uzgodnienia każdej wycieczki wyjazdowej lub krajoznawczej z dyrektorem przedszkola na 2 tygodnie przed planowanym terminem wycieczki.

4.3 Dyrektor powołuje sposród nauczycieli kierownika wycieczki, którego obowiazkiem jest:

1) zobowiązać nauczycoeli prowadzacych grupę do zebrania pisemnych zgód od rodziców na udział dzieci w każdej planowanej wycieczce i do sprawdzenia, czy u dzieci nie występują przeciwwskazania zdrowotne, ograniczające ich uczestnictwo w wycieczce/ informacje lub oświadczenia rodziców/prawnych opiekunów.

2) sporządzić program i regulamin wycieczki, listę uczestników, opiekunów, umieścić te informacje w karcie wycieczki i przedstawić do zatwierdzenia dyrektorowi co najmniej na 5 dni przed planowaną wycieczką.

3) zapoznać opiekunów grup oraz rodziców/prawnych opiekunów z programem i regulaminem wycieczki.

4) powierzyć opiece jednemu opiekunowi nie więcej niż 13 dzieci

5) dostosować organizację i program wycieczki do wieku, potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci

6) zabrać ze soba kompletną i sprawdzoną apteczkę pierwszej pomocy oraz zaopatrzyć dzieci w kamizelki odblaskowe

7) czuwać nad przestrzeganiem regulaminu wycieczki a w razie potrzeby dyscyplinować uczestników.

8) w chwili wypadku koordynować przebieg akcji ratunkowej, ponosić pełną odpowiedzialność za podjęte działania

9) bezwzględnie odwołać wyjazd w przypadku burzy, śnieżycy i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych

10) nie dopuścić do przewozu dzieci w przypadku stwierdzenia sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu zdrowia i życia.

4.4 Podczas wycieczki zapewnia się dzieciom napoje.

4.5 Podczas wycieczki trwającej łącznie 3 - 5 godzin dzieciom zapewnia sie napoje i suchy prowiant.

4.6 Za organizację i przebieg wycieczki odpowiedzialni sa także opiekunowie grup - pracownicy przedszkola, których obowiazkiem jest:

1) znać i przestrzegać program i regulamin wycieczki oraz stosować się do poleceń Kierownika wycieczki

2) stale sprawdzać stan liczebny grupy, zwłaszcza bezpośrednio przed wyjazdem, w dogodnych momentach trwania wycieczki oraz bezpośrednio przed powrotem, a także tuż po powrocie do przedszkola,

3) dopilnować ładu i porządku przy wsiadaniu do pojazdu i zajmowaniu miejsc,

4) przestrzegać zasady: nauczyczyciel wsiada ostatni a wysiada pierwszy

5) zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci w czasie oczekiwania i przejazdu,

6) przestrzegać obowiązku wysiadania dzieci tylko na parkingach,

7) zabezpieczyć wyjście na prawe pobocze, zgodnie z obowiazującym kierunkiem jazdy i wyprowadzić w bezpieczne miejsce.

4.7 W przypadku choroby dziecka, złego samopoczucia dziecka przed wyjazdem nie może ono uczestniczyć w wycieczce, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić rodziców o zaistniałej sytuacji.

4.8 Dziecko moze oczekiwać na przybycie rodzica w innej grupie.

5. W przypadku zajeć organizowanych poza przedszkolem:

1) Przez zajęcia poza terenem przedszkola rozumie się wszystkie formy pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej prowadzone poza budynkiem i terenem przedszkolnym.

2) Nauczyciel i pomoc nauczyciela sprawdzają przed każdym wyjściem z budynku czy wszystkie dzieci są odpowiednio ubrane do pory roku i panujących warunków pogodowych, a stan ubrania każdego dziecka nie budzi zastrzeżeń.

3) Nauczyciel przed wyjściem z dziećmi na spektakl, wystawę, spacer, pieszą wycieczkę w pobliskie tereny dokonuje wpisu do zeszytu wyjść poza teren przedszkola skrupulatnie wypełniając dane: dzień, miejsce, godzinę wyjścia z przedszkola i powrotu oraz liczbę dzieci, potwierdza wpis czytelnym podpisem.

4) Uwzględniając w szczególności cel dydaktyczny i miejsce zajęc zapis powinien być także umieszczony w dzienniku zajęć przedszkola.

5) W trakcie trwania spaceru lub wycieczki pieszej w poblislie tereny nadzór nad dziećmi sprawuje nauczyciel i pomoc nauczyciela. Co najmniej 1 osoba dorosła na 13 dzieci.

6) W przypadku wyjścia poza teren przedszkola grupy 3-latków opiekę sprawuje jedna osoba dorosła na każde 10 dzieci.

7) W przypadku nieobecności pomocy nauczyciela danej grupy, udział w spacerze, wycieczce bierze inna pomoc nauczyciela wyznaczona przez dyrektora przedszkola.

8) Podczas przemieszczania się dzieci środkami komunikacji miejskiej na 10 dzieci przypada 1 opiekun.

9) Podczas dłuższych wyjść pieszych i wyjazdu funkcję opiekuna może sprawować rodzic, który deklaruje znajomość zasad w pisemnym oświadczeniu.

10) Całkowitą odpowiedzialność za zdrowie i życie dzieci podczas spacerów i wycieczek ponosi nauczyciel.

11) W trakcie trwania spaceru, pieszej wycieczki dzieci idą parami w kolumnie para za parą. Opiekunowie idą: jeden na początku trzymajac za ręke dziecko z pierwszej pary, drugi na końcu trzymajac za rekę dziecko z ostatniej pary.

12) Opiekunowie asekurują dzieci idąc zawsze od strony jezdni.

13) Przed każdym planowanym przejściem przez ulicę, nauczyciel jest zobowiazany zatrzymać grupę i przypomnieć dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

14) Przejście przez ulicę odbywa sie tylko w wyznaczonych miejscach, dzieci przechodzą sprawnie parami; nauczyciel asekuruje grupę stojąc na środku jezdni. Pierwszą parę prowadzi pomoc nauczyciela, nauczuciel przechodzi z ostatnia parą.

15) Dzieci podczas wyjść muszą być ubrane w kamizelki odblaskowe.

16) Nauczyciel zabiera apteczkę pierwszej pomocy.

17) W przypadku choroby dziecka, złego samopoczucia dziecko nie może uczestniczyć w spacerze, wycieczce pieszej, nauczyciel zobowiazany jest powiadomić rodziców o zaistniałej sytuacji.

18) Dziecko moze czekać na przybycie rodzica w innej grupie.

 

IX PROCEDURA DOTYCZY POSTĘPOWANIA W SYTUACJI WYSTĄPIENIA ZAGROŻENIA WYMAGAJĄCEGO PRZEPROWADZENIA EWAKUACJI

 

1. W sytuacji wystąpienia pozaru decyzje o ewakuacji dzieci i mienia oraz sposobie gaszenia pozaru podejmuje Dyrektor Przedszkola, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona lu wyznaczona.

2. Za bezpieczeństwo przeprowadzenia ewakuacji dzieci odpowiedzialny jest Dyrektor Przedszkola, który jednocześnie nią kieruje, a w czasie jego nieobecnosci osoba upoważniona.

3. Ewakuację na wypadek pozaru lub innego niebezpieczeństwa należy prowadzić w nastepujacych etapach:

1) ogłoszenie alarmu o pożarze lub innym niebezpieczeństwie przy uzyciu komunikatu głosem: uwaga, uwaga, ogłaszam alarm ewakuacyjny!

2) Zaalarmować straż pożarną.

3) Przystąpić do ewakuacji dzieci zgodnie z planem ewakuacji.

4) Przystąpić do gaszenia pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniaczego (gaśnice, koce gaśnicze).

5) Na terenie przedszkola muszą być wyznaczone osoby odpowiedzialne za ewakuację i posiadać ukończone szkolenie z tego zakresu.

6) Obowiązkiem nauczyciela jest bezpieczne wyprowadzenie dzieci:

a) nauczyciel wyprowadza dzieci z pomieszczeń ustalonymi drogami ewakuacyjnymi;

b) nakazuje dzieciom poruszać się w szeregu trzymajac sie za ręce, a sam idzie na początku trzymając pierwsze dziecko za rękę, na końcu wychodzi pomoc nauczyciela, która sprawdza czy wszystkie dzieci opuściły miejsce zdarzenia;

c) nauczyciel wyprowadza dzieci w bezpieczne miejsce wyznaczone w planie ewakuacji.

 

X PROCEDURA DOTYCZY MONITOROWANIA OSÓB WCHODZĄCYCH I OPUSZCZAJĄCYCH TEREN PRZEDSZKOLA

 

1. KaŻdy pracownik przedszkola ma obowiazek monitorowania osób wchodzących na teren przedszkola.

2. Z chwilą spotkania danej osoby lub zauważeniu jej na terenie przedszkolnym przejmuje kontrolę nad tą osoba, w szczególności prosi o:

1) podanie celu wizyty,

2) nazwisko osoby z którą chce sie widzieć obca osoba,

3) prowadzi ją do właściwej celowi wizyty osoby,

4) po załatwieniu sprawy osoba, do której przyszedł interesant doprowadza go do drzwi przedszkola, jeżeli nie moze opuścić stanowiska pracy, prosi innego pracownika o odprowadzenie interesnta do drzwi i je zamyka,

5) w przypadku gdy obca osoba zachowuje się podejrzanie; nie ujawnia ceku wizyty lub zachowuje się nienaturalnie bądź agresywnie, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub w czasie jego nieobecności nauczyciela zastepującego dyrektora, który powiadamia policję

W NAGŁYCH WYPADKACH WSZYSTKIE DZIAŁANIA PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA BEZ WZGLEDU NA ZAKRES ICH CZYNNOŚCI SŁUŻBOWYCH, W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI SKIEROWANE SA NA ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECIOM

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

  1. Przedszkole pośredniczy w rocznym ubezpieczeniu dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. Rodzice, którzy nie wyrażają zgody na ubezpieczenie ich dziecka zobowiazani są złożyć odmowę ubezpieczenia na piśmie w obecności dyrektora.
  2. w przypadku badania dzieci na terenie przedszkola pod kątem pedagogicznym i zdrowotnym dla celów naukowych, deklaracje zgody podpisują rodzice .
  3. Zgodę lub jej brak na publikowanie wizerunku dziecka w mediach, na stronie internetowej przedszkola rodzice wyrażaja w oświadczeniu w formie pisemnej na początku każdego roku szkolnego.
  4. W przypadku powstania zdarzenia niebezpiecznego , wypadku, innego wydarzenia grożącego dziecku lub niepokojącego, utrudniajacego podjęcie właściwej decyzji pod nieobecność dyrektora każdy pracownik, a zwłaszcza nauczyciele wszystkich grup maja obowiązek natychmiastowego telefonicznego skontaktowania się z dyrektorem przedszkola.
  5. W sytuacjach, które nie zostały uregulowane niniejszą procedurą, decyzję o trybie postępowania podejmuje dyrektor przedszkola.

 

Procedura udzielania

pomocy psychologiczno-pedagogicznej
w Niepublicznym Przedszkolu „Jarzębinka” i "Stokrotka"

 

 

Podstawa prawna

Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
(Dz. U. z 2013 r.  poz. 532);

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.);

Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach                     (Dz. U. z 2017r. poz 1591).

 

 

Informacje ogólne

 

        1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna zwana dalej „pomocą” jest organizowana i udzielana dzieciom, rodzicom i nauczycielom.

 

        1. Pomoc organizuje dyrektor przedszkola

 

        1. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana dziecku w przedszkolu,  polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz na rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka  i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu , w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywneg  i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola .

 

 

 

        1. Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wynika 

w szczególności:

    1. z niepełnosprawności,
    2. z niedostosowania społecznego,
    3. z zagrożenia niedostosowaniem społecznym,
    4. z zaburzeń zachowania lub emocji,
    5. ze szczególnych uzdolnień,
    6. ze specyficznych trudności w uczeniu się,
    7. z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych,
    8. z choroby przewlekłej;
    9. z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,
    10. z niepowodzeń edukacyjnych,
    11. z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową dziecka i jego rodziny,  sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi,
    12. z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem
      za granicą.

 

        1. Pomoc udzielana w przedszkolu rodzicom i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców  i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej dzieciom.

 

        1. W przedszkolu, pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom  dzieci

 

i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.

 

        1. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest dobrowolne i nieodpłatne.

 

        1. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu  udzielają dzieciom  nauczyciele oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu  zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności: psycholog, pedagog, logopeda, , zwani dalej „specjalistami”.

 

 

 

        1. Pomoc jest organizowana i udzielana we współpracy z:
    1. rodzicami dzieci,
    2. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi zwanymi dalej ,,poradniami”,
    3. placówkami doskonalenia nauczycieli,
    4. innymi przedszkolami, szkołami,,
    5. organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci

 

Współpraca ta jest organizowana na zasadach uzgodnionych  z wyżej wymienionymi podmiotami.

 

        1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu  jest udzielana z inicjatywy:
  1. rodziców dziecka,
  2. dyrektora przedszkola,
  3. nauczyciela, specjalisty, prowadzących zajęcia z dziećmi,
  4. poradni,
  5. pomocy nauczyciela,
  6. asystenta nauczyciela lub osoby, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo Oświatowe, zwane dalej ,,ustawą”, lub asystenta wychowawcy świetlicy, o których mowa w art. 15 ust. 7 ustawy,
  7. pracownika socjalnego,
  8. asystenta rodziny,
  9. kuratora sądowego
  10. organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny,dzieci i młodzieży.

 

 

        1. W przedszkolu pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także           w formie:

 

  1. zajęć rozwijających uzdolnienia,
  2. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijającyh kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
  3. zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,
  4. porad i konsultacji.

 

        1. W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy             z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:

 

    1. zajęć rozwijających uzdolnienia(dla dzieci szczególnie uzdolnionych),liczba uczestników nie może przekraczać 8,

 

    1. zajęć rozwijających umiejętności dziecka (dla dziecka w celu podnoszenia efektywności uczenia się)

 

    1. zajęć dydaktyczno-wyrównawczych (dla dzieci mających trudności  w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej ),liczba uczestników nie może przekraczać 8,

 

    1. zajęć specjalistycznych:
      • korekcyjno-kompensacyjnych (dla dzieci z zaburzeniami
        i odchyleniami rozwojowymi w tym specyficznymi trudnościami

        w uczeniu się),liczba uczestników nie może przekraczać 5,
      • logopedycznych(dla dzieci deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych), liczba uczestników nie może przekraczać 4,
      • rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne(dla dzieci przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym), liczba uczestników nie może przekraczać 10,
      • innych zajęć o charakterze terapeutycznym(dla dziec z zaburzeniami

i odchyleniami rozwojowymi mających problemywfunkcjonowaniu),liczba uczestników nie może przekraczać 10.

 

    1. zindywidualizowanej ścieżki kształcenia (zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz zindywidualizowana ścieżka kształcenia, zwane dalej ,,zindywidualizowaną ścieżką”, są organizowane dla dzieci, którzy mogą uczęszczać do przedszkola , ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć wychowania przedszkolnego
    2. warsztatów,
    3. porad i konsultacji.

 

        1. Zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające umiejętności, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia specjalistyczne prowadzą nauczyciele i specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć. Zajęcie te prowadzi się przy wykorzystaniu aktywizujących metod pracy.

 

        1. Czas trwania zajęć specjalistycznych, zajęć rozwijających uzdolnienia oraz zajęć dydaktyczno-wyrównawczych wynosi 45 minut.

 

        1. Do zadań nauczycieli i specjalistów w przedszkolu i szkole należy w szczególności:

 

  • rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci;
  • określanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień dziecka;
  • rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dzieci i ich uczestnictwo w życiu przedszkola ;
  • współpraca z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym, w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania dzieci, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie dzieci i ich uczestnictwo w życiu przedszkola  oraz efektów działań podejmowanych w celu poprawy funkcjonowania dziecka oraz planowania dalszych działań.

Nauczyciele oraz specjaliści w przedszkolu  prowadzą w szczególności:

W przedszkolu – obserwację pedagogiczną mającą na celu wczesne rozpoznanie u dziecka dysharmonii rozwojowych i podjęcie wczesnej interwencji, a w przypadku dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne – obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna);

 

 

        1. W przypadku stwierdzenia, że dziecko ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wymaga objęcia pomocą psychologiczno -  pedagogiczną, odpowiednio nauczyciel lub specjalista niezwłocznie udzielają dziecku tej pomocy                    w trakcie bieżącej pracy z uczniem i informują o tym wychowawcę.

 

        1. Wychowawca informuje innych nauczycieli lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem – jeżeli stwierdzi taką potrzebę.

 

        1. Wychowawca  we współpracy z nauczycielami lub specjalistami   planuje i koordynuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną – ustala formy udzielania tej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane. Przy planowaniu udzielania uczniom pomocy uwzględnić należy także zalecenia zawarte              w orzeczeniach lub opiniach wydanych przez PPP.

 

        1. Wymiar godzin poszczególnych form udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej ustala dyrektor przedszkola, biorąc pod uwagę określoną w arkuszu organizacji przedszkola  odpowiednią liczbę godzin zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz innych zajęć wspomagających proces kształcenia lub liczbę godzin zajęć prowadzonych przez nauczycieli.

 

        1. Nauczyciele, specjaliści, planując udzielanie dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej współpracują z rodzicami dziecka oraz w zależności od potrzeb z innymi podmiotami.

 

        1. Dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powołuje się zespół, który planuje i koordynuje udzielanie pomocy. Zespół ustala dla dziecka formy pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, które są uwzględniane w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym (IPET), opracowanym dla dziecka zgodnie                        z przepisami wydanymi na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 2 ustawy.

 

        1. Nauczyciele i specjaliści udzielający pomocy psychologiczno-pedagogicznej

we wskazanych formach (oprócz porad, konsultacji i warsztatów) oceniają efektywność       udzielonej pomocy i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na cel

poprawę funkcjonowania dziecka.

 

        1. Nauczyciele i specjaliści udzielający dzieciom pomocy prowadzą dokumentację zgodnie                    z przepisami wydanymi na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 7 ustawy.

 

        1. Dyrektor przedszkola pisemnie informuje rodziców o ustalonych dla dziecka formach pomocy, okresie udzielania pomocy oraz wymiarze godzin. Nauczyciele wypełniają odpowiedni druk i po podpisaniu przez dyrektora przedszkola przekazuje rodzicom, a duplikat dokumentu przechowuje specjalista(zał. nr 1).

 

        1. Ogólny przedszkolny rejestr  objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną sporządza wicedyrektor czuwa nad stałą aktualizacją wiedzy o udzielanej pomocy.

 

 

        1. Wsparcie merytoryczne dla nauczycieli i specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu  zapewniają poradnie   oraz placówki doskonalenia nauczycieli.

 

        1. O zakończeniu udzielania danej formy pomocy decyduje nauczyciel lub specjalista udzielający pomocy na podstawie oceny efektywności działań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zał. nr 1

 

Jarocin, ………………….

 

 

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW (PRAWNYCH OPIEKUNÓW DZIECKA)

 

 

 

 

Pan/Pani .......................................................................

 

 

 

Niniejszym informuję, iż dla ………………………………………………………………

(imię i nazwisko dziecka)

 

w roku szkolnym 2017/2018 zostały ustalone następujące formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej:

 

Forma zajęć

Wymiar  godzin

Okres 

Nauczyciel prowadzący zajęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawa prawna:   Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017r. poz 1591).

 

 

(podpis dyrektora)

 

 

 

 

Wyrażam zgodę / nie wyrażam zgody na udział mojego dziecka w zajęciach proponowanych przez przedszkole  (właściwe podkreślić)

 

(podpis rodzica lub prawnego opiekuna ucznia)

 

 

 

PROCEDURA ORGANIZACJI I ZASAD UDZIELANIA POMOCY

PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

 

Procedura obowiązuje od dnia 15 września 2017 r.

Podstawa prawna:

1.

Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r.

w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy

psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z dnia 25sierpnia 2017 r. poz. 1591 ).

2.

Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży

(Dz. U. z dnia 29 sierpnia 2017 r. poz.1616).

3.Rozporządzenie MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni

specjalistycznych (Dz. U. z 31 sierpnia 2017 r. poz.1647).

4.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r.
w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie

i zagrożonych niedostosowaniem społecznym(Dz. U. z dnia 24 sierpnia 2017 r. poz. 1578).

5.Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. wprowadzająca Prawo oświatowe

(Dz. U. z 2016 r. , poz. 60).

6.Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949) ogłoszonodnia 11 stycznia 2017 r.

7.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2017 r.poz. 1651 z późn. zm.).

9.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci

(Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2017 r. poz. 1635).

10.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania,

działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2017 r. poz. 1646).

1

I. Za organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu odpowiada dyrektor szkoły. Korzystanie z pomocy psychologiczno - pedagogicznej jest dobrowolne i nieodpłatne.

II. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają wszyscy nauczyciele, pedagog, psycholog i logopeda .

III. Wszyscy pracownicy pedagogiczni zobowiązani są do zapoznania się z procedurą i przestrzegania jej.

IV.Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest w następujących przypadkach:

1. Dziecko posiada

- opinię poradni, która zawiera stwierdzenie istnienia specjalnych potrzeb edukacyjnych,

np. trudności w uczeniu się, szczególne uzdolnienia,

- opinię publicznej poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia zindywidualizowaną ścieżką

kształcenia,- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno–pedagogiczną,

- orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,

- orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

2. Dziecko

- ma niepowodzenia edukacyjne (odzwierciedla je dokumentacja przebiegu nauczania),

- jest zaniedbany środowiskowo ze względu na swą sytuację bytową i sytuację jego rodziny, kontakty

środowiskowe, sposób spędzania czasu wolnego,

- jest niepełnosprawny,

- ma chorobę przewlekłą (posiada zaświadczenie lekarskie, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności),

- ma zaburzenia zachowania lub emocji,

- ma deficyty kompetencji i zaburzeń sprawności językowych,

- przeżywa(ł) sytuację kryzysową lub traumatyczną,

- ma trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub zmianą środowiska edukacyjnego,

w tym związane z wcześniejszym kształceniem się za granicą,

- jest szczególnie uzdolniony,

- jest zagrożony niedostosowaniem społecznym,

- jest niedostosowany społecznie.

V. Procedura

1. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna dla dzieci jest udzielana podczas bieżącej pracy nauczyciela

z dzieckiem poprzez dostosowanie wymagań edukacyjnych do możliwości psychofizycznych ucznia, rozpoznawanie sposobu uczenia się i stosowania odpowiednich metod nauczania, indywidualizację pracy na zajęciach.

2

2. Pomoc jest udzielana w formie:

- zajęć wspierających,

- zajęć rozwijających uzdolnienia,

- zajęć rewalidacyjnych,

- zajęć specjalistycznych (logopedycznych, terapii pedagogicznej, o charakterze terapeutycznym

z psychologiem),

- porad i konsultacji,

- warsztatów.

3. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna nauczycielom i rodzicom uczniów jest udzielana

w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń. Polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności

wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom.

4. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna w szkole może być udzielana na wniosek:

- rodzica/prawnego opiekuna ucznia,

- ucznia,

- dyrektora szkoły,

- nauczyciela, lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem,

- pomocy nauczyciela,

- asystenta nauczyciela lub wychowawcy świetlicy,

- poradni,

- kuratora sądowego,

- asystenta rodziny,

- pracownika socjalnego,

- instytucji /organizacji pozarządowej działającej na rzecz rodziny, dzieci.

5. Dla każdego dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną wychowawca zakłada

indywidualną teczkę, w której znajduje się rejestr podejmowanych działań oraz dokumentacja ucznia

(opinie, zaświadczenia lekarskie oraz inne dokumenty). Za teczkę odpowiada wychowawca klasy.

Teczki przechowuje się w przedszkolu

6. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna, w tym specjalistyczna dzieciom i ich rodzicom

/prawnym opiekunom udzielana jest we współpracy z:

a) rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka,

b) dyrektorem przedszkola,

c) wychowawcą

3

d) instytucjami pracującymi na rzecz dzieci, placówkami wspomagającymi pracę szkoły, w tym z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną   

7. Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu udzielają uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej natychmiast, gdy zajdzie taka potrzeba, w trakcie bieżącej pracy,

8. Wychowawca informuje innych nauczycieli uczących dziecko oraz specjalistów zatrudnionych

w przedszkolu o sytuacji ucznia, jeśli uzna to za potrzebne.

9. Nauczyciele i specjaliści zatrudnieni w przedszkolu informują wychowawcę o sytuacji ucznia, jeśli uznają to za potrzebne. Wychowawca informuje rodziców ucznia o potrzebie objęcia go pomocą psychologiczno - pedagogiczną.

10. W ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej świadczona jest pomoc specjalistyczna

(pedagoga, psychologa, logopedy, ).

11. Pomoc specjalistów:  psychologa i logopedy  zatrudnionych

w przedszkolu udzielana jest zgodnie z zakresem czynności i uprawnień przydzielonym przez dyrektora przedszkola.

12. Specjaliści zatrudnieni w przedszkolu kwalifikują  dziecko do odpowiedniej formy pomocy,

w zależności od problemu dziecka. Objęcie dziecka specjalistyczną pomocą (pedagogiczną, psychologiczną, logopedyczną) odbywa się w kolejności zgłoszeń i w miarę posiadanych miejsc.

13. Organizacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej odbywa się po stwierdzeniu u dziecka specjalnych potrzeb. W przypadku deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych, pomoc logopedyczna udzielana jest po przeprowadzeniu we wrześniu przesiewowych badań mowy dzieci. W wyjątkowych przypadkach, pomocy udziela się w trakcie roku szkolnego w miarę wolnych miejsc.

14. W przypadku uczniów, których rodzice/prawni opiekunowie nie zgłoszą się na spotkanie

ze specjalistą w wyznaczonym terminie, pomoc specjalistyczna udzielana będzie w późniejszym czasie

w miarę wolnych miejsc.

15. Udzielenie uczniowi pomocy psychologiczno - pedagogicznej wymaga pisemnej zgody

rodziców/opiekunów prawnych.

16. Rodzice/opiekunowie prawni mogą nie wyrazić zgody na udzielenie dziecku pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Odmowa ma formę pisemną.

17. Udzielając uczniom pomocy psychologiczno - pedagogicznej uwzględnia się zalecenia zawarte w orzeczeniach lub opiniach.

18. W przypadku, gdy uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno - pedagogiczną:

18.1. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka mają prawo zwrócić się z pisemną prośbą

do dyrektora przedszkola lub wychowawcy  o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną syna/córki.

4

18.2.

Dyrektor przedszkola powołuje zespół złożony z nauczycieli oraz specjalistów. Pracę zespołu koordynuje wychowawca oddziału, do której uczęszcza dziecko, albo nauczyciel lub specjalista,

prowadzący zajęcia z dzieckiem, wyznaczony przez dyrektora przedszkola.

Zespół analizuje orzeczenie, dokonuje wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia oraz opracowuje dla ucznia Indywidualny Program Edukacyjno - Terapeutyczny na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłużej jednak niż na dany etap edukacyjny.

Program Edukacyjno - Terapeutyczny opracowuje się w terminie:

a) do dnia 30 września danego roku szkolnego, w którym uczeń rozpoczyna od początku roku szkolnegokształcenie w przedszkolu,

b) 30 dni od dnia złożenia w szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia

specjalnego,

19. Dyrektor ustala formy, sposoby i okres udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane. Są one uwzględniane

w Indywidualnym Programie Edukacyjno - Terapeutycznym (IPET).

19.1.

Indywidualny Program Edukacyjno - Terapeutyczny (IPET) podpisują członkowie zespołu i rodzice/opiekunowie prawni.

20. Spotkania zespołu nauczycieli i specjalistów odbywają się w miarę potrzeb.

Nie rzadziej niż 2 razy w roku szkolnym, zespół dokonuje okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, uwzględniając ocenę efektywności pomocy psychologiczno - pedagogicznej udzielanej uczniowi. W miarę potrzeb dokonuje

modyfikacji programu. Rodzice /opiekunowie prawni dziecka mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonywaniu wielospecjalistycznych ocen. Rodzice /opiekunowie prawni dziecka otrzymują kopię wielospecjalistycznych ocen poziomu funkcjonowania ucznia i programu.

21. W celu wspierania rodziców, wychowawców oddziałów oraz pozostałych nauczycieli w rozwiązywaniu problemów i sytuacji wychowawczych zwołuje się zespół.

22. Koordynatorem pracy zespołu wychowawczego jest wychowawca oddziału. Ustala on termin spotkania zespołu, o którym informuje pisemnie Informację  przekazuję się z tygodniowym wyprzedzeniem, a w razie nagłego przypadku, termin może być skrócony.

23. W skład zespołu  wchodzą wychowawca  nauczyciele wnioskujący

o zespół oraz w zależności od specyfiki występującego problemu specjaliści pracujący w szkole( psycholog, logopeda ). W razie potrzeby również inni nauczyciele .

5

24. W spotkaniu mogą uczestniczyć rodzice dziecka. Wychowawca powiadamia o spotkaniu rodziców /prawnych opiekunów w formie pisemnej. W wyjątkowych przypadkach powiadamia

rodziców /prawnych opiekunów telefonicznie i sporządza notatkę z przeprowadzonej rozmowy.

25. Z posiedzeń zespołu wychowawczego wychowawca  sporządza w ciągu 3 dni protokół (w 2 egzemplarzach), który zawiera wnioski i ustalenia zespołu. Protokół przedstawia dyrektorowi przedszkola do podpisu. Jeden egzemplarz protokołu pozostaje w indywidualnej teczce ucznia, drugi pozostaje u pedagoga szkolnego.

Protokół podpisują wszyscy uczestnicy spotkania zespołu.

26. W przypadku, gdy udzielana uczniowi pomoc psychologiczno-pedagogiczna nie przynosi efektów i nie następuje poprawa funkcjonowania ucznia, dyrektor przedszkola za zgodą rodziców/prawnych opiekunów w celu rozwiązania problemu będzie występował do poradni o przeprowadzenie pogłębionej diagnozy specjalistycznej problemu.

27. Integralną częścią procedury jest rejestr działań w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą wypełnia wychowawca . Rejestr przechowuje się w indywidualnej teczce ucznia.

 

Aktualności

Kontakt

  • Organ Prowadzący: Stowarzyszenie "Razem z Jarzębinką" w Jarocinie
    Niepubliczne Przedszkole "Jarzębinka" w Jarocinie,
    ul. Libercourt 1
    63- 200 Jarocin
  • ...........

Galeria zdjęć